O mm

Melisa Minca je berlínska značka oblečenia, založená vo februári 2018, špecializujúca sa na upcycling a etickú produkciu.

MM má slúžiť ako dôkaz toho, že etická móda môže byť aj viac ako hnedá, vyrobená z konope, či finančne nedostupná. MM je pre výstredných jedincov, ktorí chcú vyčnievať z davu, ale súčasne nechcú prispievať k znečisťovaniu životného prostredia a ľudskému vykorisťovaniu, ktoré módny priemysel spôsobuje. Moja misia je zmeniť náš pohľad na oblečenie, ale tiež to, ako sa pozeráme jeden na druhého. Čo má človek oblečené by nemalo vyjadrovať hierarchiu, ale naopak oslavovať našu rôznorodosť.

“System Recovery” tvoria kúsky, ktoré su upcyklované alebo pretvorené (repurposed) z opotrebovaných materiálov alebo materiálov z druhej ruky ako napríklad záclon, obliečok alebo obrusov. Tak isto prepracovávam oblečenie, ktoré si zaobstarávam v second handoch alebo na blších trhoch. Kúsky z tejto kolekcie sú jedinečné a ja sa presne v tomto vyžívam, keďže originalita je pre mňa veľmi dôležitá. Prečítajte si celý príbeh tejto kolekcie.

V kolekcii “Custom” sú kúsky, ktoré šijem pre zákazníkov na mieru na objednávku potom, ako vyrobím vzorkovú kolekciu. Buď mi môžete poslať svoje miery, alebo môžete prísť do môjho štúdia a dať sa zmerať. Tento proces mám obzvlášť rada, lebo je veľmi osobný. Cítim nesmierne zadosťučinenie, keď môžem vytvoriť oblečenie, ktoré bude mať hlbší význam pre človeka, ktorý ho bude nosiť a neodhodí ho po jednej sezóne. Prečítajte si celý príbeh tejto kolekcie.

Som dizajnér samouk, ktorý nikdy neštudoval módny ani textilný dizajn. Študovala som trvalo udržateľný rozvoj a politiku. V roku 2015, keď som sa presťahovala do Berlína, som sa začala učiť šiť pomocou experimentovania, YouTube tutoriálov a odborných kníh.

Zatiaľ som na voľnej nohe, takže technicky som jedinou stálou členkou môjho tímu. Od mája 2018 ponúkam stáže, takže mám teraz väčšinou jedného človeka v ateliéri, ktorý sa po mojom boku učí a pomáha mi vo všetkých aspektoch produkcie, marketingu a manažmentu.

Ak máš záujem o stáž v MM, požiadaj tu.

Upcycling

Upcycling je výroba niečoho nového, sviežeho zo starého, použitého, či vyhodeného. Upcyklovaním sa produktu hodnota pridáva, na rozdiel od recyklovania, kde je produkt po recyklácii nižšej kvality a hodnoty.

Pre mňa je upcycling nevyhnutnosťou. Upcycling by mal byť integrovanou súčasťou a normou nášho fungovania v rámci spoločnosti kvôli limitovanosti a nedostatku prírodných zdrojov. Preto je upcycling pre mňa už niečo prirodzené a normálne. Upcyklovanie je tiež výborná cesta ako stimulovať svoju kreativitu. Nad každým kúskom, ktorý prerábam, musím porozmýšlať, lebo je každý iný a možností je pri upcyklovaní nespočetne.

Keď som sa začínala učiť šiť, upcyklovanie a prerábanie mi dovolilo experimentovať, ale zároveň udržať odpad na minime. Zvykla som si kupovať staré záclony na blšáku za euro – dve v galantérii v Humane, lebo som nechcela mrhať celkom novou látkou a materiálmi.

Ženy, ktoré šijú

Pochádzam z rodiny žien, kde si každá pre seba navrhovala a šila už v mladosti ( lebo masovo produkovaná socialistická móda bola limitovaná na iba málo dizajnov každú sezónu) a niektoré si šijú doteraz. Moja prababička mala dokonca vlastný butik a mladé ženy sa k nej chodili učiť šiť. Vyrastala som pri móde a šijacích strojoch, ale až v mojich tínedžerských rokoch, keď som sa stala vegánkou, sa mi vyvinulo silné povedomie o problémoch s našim zaobchádzaním so životným prostredím. Mať vlastnú módnu značku nikdy nebolo niečo, čo som realisticky zvažovala, ale po tom ako som ukončila štúdium, som sa ocitla na rázcestí, a tak som začala budovať niečo, kde som mohla zmysluplne spojiť moju vášeň pre módu a ochranu životného prostredia.

Iba upcyklovanie samotné ho nevyrieši. Potrebné je kombinované úsilie na všetkých stranách – na strane konzumenta, štátu, ale hlavne spoločností, ktoré vyrábajú “fast fashion”. Nové technológie sa neustále vyvíjajú. Technológie na recyklovanie materiálov sú viac a viac výkonné. Nové materiály sa vyrábajú z odpadov ako sú napríklad pomarančové šupky. Roboty, ktoré vedia vyrobiť jednoduché odevy, sú už v procese testovania.

Nové technológie

Myslím, že budúcnosť módneho priemyslu závisí do veľkej miery od nových technológií, zatiaľ čo budúcnosť upcyklovania je na vlastnej kreativite ľudí a ochote šíriť osvetu o enviromentálnych problémoch, ktoré módny priemysel spôsobuje. Ľudia sú viac motivovaní teraz ako kedykoľvek predtým. Upcycling ako ho poznáme dnes preto slúži viac ako prostriedok na šírenie osvety o väčších problémoch, ktorým čelíme ako spoločnosť v dnešnom svete.  Tým myslím  bezprecedentnú úroveň konzumu, a takisto ignoranciu a ľahostajnosť voči ľuďom, ktorí nie sú v našej blízkosti, ale aj na druhom konci sveta a v budúcich generáciach.

Reworking

Keď je odev prerábaný, zvýčajne sa jeho štrukturálna podoba zachováva. Povedzme, že košeľa po prerobení je stále košeľa, ale je už zaujímavejšia, s novými panelmi alebo prvkami a pokazené časti sú z nej  odstránené alebo opravené. Napríklad, ja mám rada prácu s košeľami, lebo košele sú akoby prázdne plátna a mám pri ich prerábaní nesmierne veľa možností.

Repurposing

Repurposing (čo sa týka módy) je proces, počas ktorého je jeden textil (alebo vlastne aj akýkoľvek iný materiál), ktorý mal nejaký špeciálny účel, premenený na kus oblečenia alebo doplnok. Napríklad, ja často premieňam obliečky, lebo ich v second handoch ľahko nájdem. Niektoré majú veľmi zaujímavé vzory, a keďže majú veľkú plochu, poskytujú možnosť vyrobiť z nich viac alebo väčšie kusy. Repurposing sa dá praktikovať s veľa inými vecami a materiálmi, ale pre mňa sú zatiaľ textílie (ako obrusy, záclony, obliečky, atď.) najjednoduchšie, lebo moje technické vybavenie (moje šijacie stroje) mi umožňuje spracovávať zatiaľ iba textil.

Udržateľná móda, tiež nazývaná ekologická móda, je súčasťou rastúcej filozofie a trendu trvalo udržateľného rozvoja. Jej cieľom je vytvoriť systém, ktorý možno podporiť na neurčito z hľadiska ľudského vplyvu na životné prostredie a spoločenskej zodpovednosti. Etická móda kladie dôraz na sociálny faktor produkcie, a teda, či sa pri výrobe zaobchádza s pracovníkmi fér a aký ma výroba dopad na komunity okolo nej. Udržateľná a etická móda môžu byť považované za alternatívny trend proti fast fashion.

Obchod

Na stránke Checkout nájdete okno, v ktorom môžete popísať čo najviac podrobností o tom, čo by ste chceli zmeniť alebo pridať do odevu. Ak potrebujete pomoc pri prispôsobovaní, prejdite na stránku Pokyny na meranie. Ak sú pokyny jasné, vyrobím odev podľa nich. Ak nie, budem vás kontaktovať, aby ste sa uistili, že máte oblečenie presne podľa predstáv.

MM veľkosti sú dané s ohľadom na európske tabuľky. Ak poznáte svoju EU veľkosť, poznáte svoju veľkosť aj v MM. Ak si stále nie ste istý, obráťte sa na mňa a poskytnem vám podrobnejšie rozmery produktu a rady o veľkosti v závislosti od toho, aký štýl si prajete (slim fit, oversized, atď.).

Ak chcete pomôcť s meraním seba samého, je tu pre Vás stránka Pokyny na meranie.

Áno! Ak máte sídlo v Berlíne, môžete ma vždy kontaktovať, prísť do môjho štúdia a vyskúšať si to, čo sa vám páči. V opačnom prípade môžete ísť ku ktorémukoľvek MM predajcovi a skúsiť MM priamo v týchto obchodoch.

Nebojte sa, ak si nie ste istí veľkosťou, produkty v kolekcii System Recovery sa dajú vrátiť počas prvých 14 dní po obdržaní bez udania dôvodu. Viac informácií nájdete v časti Pravidlá vrátenia tovaru.

Áno, niektoré produkty budú. Vzhľadom k tomu, že predovšetkým vyrábam iba jeden kus svojho druhu, bude novovyrobený produkt mierne odlišný. Keď upcyklujem, pracujem s obmedzeným množstvom textílie, preto môže byť vyrobených len pár kusov, ak nie len ten jeden. Ak je položka vypredaná, vždy ma môžete kontaktovať, aby ste sa informovali o možnosti opätovného zhotovenia alebo vytvorenia produktu podľa vašich predstáv a o tom, ako by tento produkt vyzeral.

V mojom internetovom obchode, ale tiež predávam moje výrobky vo fyzických obchodoch. Ak chcete zistiť, či sa taký nachádza pri Vás, navštívte stránku so zoznamom predajcov.

Zvyčajne pridávam nové produkty online každý mesiac. Ak chcete zistiť presný dátum, zaregistrujte sa k odberu môjho newsletteru, aby ste zostali informovaní o všetkých novinkách.

Vrátenie produktov & Doprava

Môžete vrátiť ľubovoľný produkt z kolekcie System Recovery. Tieto produkty už boli vyrobené, čo znamená, že máte štandardných 14 dní na vrátenie produktu bez udania dôvodu. Informácie o vrátnosti prispôsobených (custom) kusov nájdete v ďalšej časti.

Skontrolujte tag na stránke produktu pod popisom a zistíte, do ktorej kolekcie daný produkt patrí.

Bohužiaľ, nemôžete vrátiť žiadne produkty z kolekcie Custom. Tieto produkty sú vyrobené na objednávku (a s vašimi mierami, ak ste o to požiadali), čo znamená, že ich nemožno vrátiť. Ak nie ste spokojní s tým, ako vám hotový custom produkt sedí, kontaktujte ma a môžeme sa dohodnúť o možných úpravách. Avšak čím presnejšie mi opíšete Vašu predstavu a odmeriate Vaše miery, tým lepšie Vám kúsok sadne.

Skontrolujte tag na stránke produktu pod popisom a zistíte, do ktorej kolekcie daný produkt patrí.

Jednoducho ho pošlite späť na spiatočnú adresu na balíku. Túto adresu nájdete aj tu. Keď daný produkt obdržím v nenosenom stave a s visačkami, platba Vám bude vrátená v ten istý deň.

Keď obdržím vrátený produkt v nenosenom stave a s visačkami, vráti sa vám plná cena prostredníctvom služby PayPal. Náklady na prepravu sa nevracajú.

Dodávam všetky produkty službou DHL a s číslom sledovania. O toto číslo ma môžete požiadať, ak chcete sledovať Vašu objednávku.

Kicki Yangz influencer blue satin coat trenchcoat nike Streetstyle streetwear upcycling fashion label brand local designer Berlin
Kajal singh linda pochinda red brocade dragon floral bomber slit skirt braids Streetstyle streetwear upcycling fashion label brand local designer Berlin
Sintia Talia Davida parachute bomber jacket straps buckles burberry bag tattoos Streetstyle streetwear upcycling fashion label brand local designer Berlin
Alina Kossan reflective 3m pockets pants trousers nike airforce influencer Streetstyle streetwear upcycling fashion label brand local designer Berlin
Ivan kašša vinyl pvc red jacket influencer Streetstyle streetwear upcycling fashion label brand local designer Berlin
reflective hustler silk shirt Streetstyle streetwear upcycling fashion label brand local designer Berlin reworked