E-burg in spring is basically 20 minutes of sunshine and then 10 minutes of rain on repeat all day. With a considerably strong wind during all that. I think I might be turning British since I now start my blogposts with weather chit-chat… 😀
Long time no post = I’m still working on my dissertation full time. Every time I’m free I rather relax by exploring Edinburgh and near places in the countryside. Cramond island was amazing. You can only access the island during low tide, because otherwise the pathway is under water. Loved it! 
However, you’re in luck! Because I found a new amazing photographer – Mike. He does street photography and I felt like we work very well together due to my love of ‘not staged’ looking pics.
pics: Mike Andrews

E-burg na jar je v podstate striedanie sa 20 minút slnečna a potom 10 minút dážďa dokola. Silný vietor to dopĺňa celý čas. Myslím, že sa už naozaj premieňam na Britku, keďže svoje blogposty začínam opismi počasia… 😀
Dlho tu nič nové = stále pracujem na svojej diplomovke na plný úväzok. Vždy keď si nájdem čas idem radšej objavovať Edinburgh a prírodu okolo. Cramond island bol mega. Dostanete sa tam iba keď je odliv, lebo inak je cestička pod vodou. Žila som!
Ale máte šťastie! Našla som nového super fotografa – Mikea. Venuje sa street fotke a veľmi dobre sa mi s ním pracovalo, práve lebo mám rada prirodzene vyzerajúce fotky. 
fotky: Mike Andrews

vintage ankle length beige wool coat
Boho.cz net bag
American Apparel fishnet pantyhose HERE
American Apparel unisex basic leather belt HERE
American Apparel leather mini skirt HERE
Office shoes
Choies lightweight crop sweater HERE
vintage eyeglasses