I’ve been in Edinburgh for 2 months now and posted 8 times from here. There should have been at least 20 posts, considering my existing average posting recurrence ‘once in 3 days’. Well, I won’t make excuses anymore and tell you the truth. I’m taking a little break and being happily drifted. I’m not forcing it. Don’t have much new clothing, the photographers are busy, the weather is usually shit and I gladly dedicate my attention to the blonde, who is good to me, fun, cooks, mixes and takes me dancing. The few things I take care of include catching up on uni stuff, looking for cake recipes, shaving my legs, techno, painting my nails, buying underwear, always having films for my camera and my dissertation… I don’t feel like myself, but in a good way.
I’m not quitting blogging, but just resting and thinking about a change and whether it’s time to redefine this blog and what it’s about 🙂 I’m trying not to feel guilty and just let it happen.
V Edinbure som už 2 mesiace a stihla som 8 postov. S mojou doterajšou priemernou bilanciou ‘raz za 3 dni’ ich tu malo byť aspoň 20. Nuž nebudem sa už vyhovárať a radšej poviem pravdu. Dávam si tak trošku pauzu, oddychujem a nechávam sa unášať. Nesilím to. Oblečka nového nemám, fotografom sa nejak nechce, počko je väčšinou otrasné a ja sa aj tak teraz najradšej venujem blonďákovi , s ktorým je sranda a je na mňa dobrý, vyvára mi, mixuje mi a berie tancovať. Jediné o čo sa posledné dni starám je, aby som stíhala školu, hľadanie receptov na koláčiky, holenie nôh, techno, lakovanie nechtov, nakupovanie spodného prádla, aby som mala vždy film do foťáka a ešte o diplomovku… Necítim sa vo svojej koži, ale v pozitívnom slova zmysle.
Nekončím s blogom, len teraz odpočívam a trošku aj rozmýšľam o zmene a či nie je už čas posunúť tento blog niekam inam 🙂 Snažím sa necítiť sa vinne, ale nechať tomu voľný priebeh.
ice-skating disco, Murrayfield ice rink

cycle chic biker chick, Clerk street 
 Blondie, Grassmarket
 me by Andrew R Moore, West End
 Bethany and her eternal love, our flat
 the view from my window
  me by Andrew R Moore, off Royal Mile
 Alex the sheep-shagger, ‘come as your country’ party
 Choies wool club jacket HERE + vintage pleated skirt
 pants-less mixing session
 vintage kilo sale, Out of the Blue Drill Hall
 ice-skating disco, Murrayfield ice rink
 me by Andrew R Moore, off Royal Mile
 ice-skating disco, Murrayfield ice rink
 I got a bouquet made of lollipops and guess who’s slowly eating it for me 😀
 pancakes for breakfast, happiest girl in the world
 hanging out in the pubic triangle
 our patio
 silly Scots, Grassmarket
 me by Andrew R Moore, off Royal Mile
 me by Andrew R Moore, West End
 Armstrong’s, Clerk street
 me by Andrew R Moore, West End
 sunnies by Choies
Choies wool club jacket HERE, vintage silk shirt, leather bumbag and pleated skirt