I must admit I found out about this bloggers’ den from a fellow blogger Zuzka too. In Kidó I had the daily menu which was entirely vegan. Yum!
KIDÓ brings the countryside to the city and the city to the countryside. It is a workshop and a factory with sustainability as its leitmotif. Be they crafts, recipes, or ideas…”

I live!!! It’s 15 mins from my flat and right after Loving Hut on Dukelských Hrdinů it’s my new favourite bistro in Prague.
It’s funny that when I was a strict macrobio vegan for those 3 years in 2007 to 2010 this kind of places were non-existent and I used to have real difficulties to even get a soy yogurt.
Are you inspired by bloggers’ recommendation? Which particularly? Food, parties, places, travelling, or just fashion?
pics: Ivan Kašša
BONUS
Priznám sa aj ja som sa o tomto blogerskom brlôžku dozvedela od fellow blogerky Zuzky. V Kidó som si dala denné menu, ktoré bolo celé vegánske. Mňam! 
KIDÓ je venkov ve městě a město na venkově. Je to dílna i továrna s hlavním leitmotivem, a tím je udržitelnost – sustainability – řemesel, receptů, nápadů…”
Žijem!!! Mám to 15 min. pešo od domu a hneď po Loving Hut na Dukelských Hrdinů je to moje nové fav bistro v Prahe.
Je to sranda, že keď som bola ja poctivá makrobiotická vegánka tie tri roky nejak od 2007 do 2010, takéto vymoženosti ešte neboli a ledva som vedela zohnať sójový jogurt.
Nechávate sa inšpirovať blogerskými odporúčaniami? Ktorými zväčša? Jedlo, akcie, miesta, cestovanie, alebo len oblečko?
fotky: Ivan Kašša 
BONUS

H&M Trend cream crop top HERE
Choies nude gauze shoes with transparent heel
American Apparel inspired large suede carry-all pouch from Adrián
off-white skirt from Něžná’s grandma
vintage clear frame eyeglasses