One weekend we went to Kontakt to see Designer Showrooms. The headbands by Hogo Fogo caught my attention and I knew this Frida shoot was absolutely inevitable! They’re divine, aren’t they?  
We shot with Vanda in Bratislava’s marketplace on Trnavské mýto, drank wine in a pub for 0,70 cents per dcl (I recommend, they had 5 to choose from) and drew attention. It’s super funny that all those older guys (some of them drunkedy drunk) whistling at Vanda, asking for whom we are shooting, and throwing one compliment after another at her, NONE OF THEM, none seemed to mind or mention the unibrow 😀
Didn’t they notice? Maybe liked it? Or are they accustomed…? However, I think the unibrow didn’t steal any of Vanda’s charm. 

Jeden víkend sme šli do Kontaktu na Dizajnérske Showroomy. Čelenky od Hogo Fogo ma zaujali natoľko, že tento Frida inspired šút bol jednoducho nevyhnutný! Sú bohovské, pravda?
Fotili sme s Vandou v Tržnici na Trnavskom mýte, dali si vínčo za 0.70 centov 1 dcl (odporúčam, mali na výber z 5-tich) a pútali pozornosť. Neskutočne zábavné je, že všetci tí obstarožníci a z nich pár aj dosť pod parou, na Vandu hvízdali, hovorili jej veľmi pekne, že ”manekýnka”, vypytovali sa, kam a pre koho to fotíme, valili na ňu komplimenty jeden za druhým, ALE NIKTO, fakt nikto, neriešil to zrastené obočko 😀 
Nevšimli si to? Alebo žeby sa im to páčilo? Alebo sú zvyknutí…? Ale zase myslím, že Vande unibrow na pôvabe neubral.

Vanda Janda shot by me with Zenit

Vanda Janda is wearing:
Hogo Fogo čelenky (headbands) HERE – danke, za požičanie <3
Choies summer dress HERE
Asos suede loafers
2nd hand silk shirt and velvet high waist pants