A nighty worn as a dress! U wear? My inspiration comes from Zara autumn lookbook HERE and LV aw 2013 HERE. It’s a bit too cold for it maybe, but take a good coat and you’ll be fine! As Anna Dello Russo sings: ”Fashion is never comfortable. If you feel comfortable, you’ll never get the look.” I’m not totally agreeing. But there is a certain degree of discomfort I’m willing to undergo. 
NEW SHOES! They’re from Choies HERE (also Zara inspired, HERE), I absolutely adore the heel and that they’re pointed. However, the patent leather will take some breaking into. 
What about u? How much trouble will go through to get ”the look”?
BONUS

Nočná košielka ako šaty! Nosíte? Moja inšpirácia Zara jesenný lookbook TU a Louis Vuitton aw 2013 TU. Je už trošku zima na to asi, ale treba si vziať poriadny kabát a dáte to! Ako Anna Dello Russo spieva: ”Fashion is never comfortable. If you feel comfortable, you’ll never get the look.” Neztotožňujem sa s tým, že úplne vždy mi musí byť nepríjemne v tom, čo nosím. Ale určitý malý diskomfort znesiem. 
NOVÉ TOPÁNKY! Sú z Choies TU (tiež Zarou inšpirované TU), úplne zbožňujem ich opätok a to, že sú špicaté. Bohužial, pretože sú lakované, treba aby si na ne noha trochu zvykla.
Čo vy? Koľko ste ochotní obetovať pre ”the look”?
BONUS

vintage Palmers pure silk nighty
Choies black patent leather ankle boots HERE
H&M autumn 2013 velvet fringe scarf
2nd hand black boyfriend blazer 
Bershka transparent PVC clutch
Chanel red lip pencil used as an eye liner HERE