It’s been exactly 2 years, 9 months and 1 day since me and Tomáš first kissed. After our first date, when he went to see me off to the bus station. I fell head over heels in love. The funniest, smartest and most handsome man I’ve ever met. It’s still true. We’re growing side by side, learning from each other and experiencing everything possible and impossible. I’ve never had so many laughs with anyone, and all day every day. He’s super fun. We always have something to say to each other, but even if we’re silent we’re just enjoying the mere company of the other. I cannot resist him and I’d be kissing him and touching him all the time if I had my way. In Edinburgh I miss him like words cannot express and it’s sometimes almost unbearable. You love someone so much and can’t be with them… It’s the worst in the world 🙁
Tomasschen is my photographer, internet guru, model and without him this blog wouldn’t be. I’m grateful to him for so much.

Toma’s temporarily dyed hair was the best ever present for me. I was happy like a little kid, even though a lot of people acted as if they didn’t like it. I used La Riche’s Directions colours: midnight blue, turquoise, rubine, violet a spring green. The 2cm outgrowns I left there, because Toma wants to go very short, but not bald. In these pics we’re at an exhibition opening by Dominika Žáková in a place called Kontakt last week.
BONUS

Je to už presne 2 roky, 9 mesiacov a 1 deň odkedy sme si dali s Tomášom prvý bozk. Po prvom rande, keď ma išiel odprevadiť na Zochovu na autobus. Buchla som sa do neho ako šialená. Najvtipnejší, najmúdrejší a najkrajší muž akého som kedy poznala. Stále to platí. Jeden pri druhom rastieme, učíme sa navzájom a zažívame všetko možné aj nemožné. S nikým na svete som sa nikdy tak nenasmiala a každý deň. Toma je za každú srandu proste. Stále si máme čo povedať, ale aj keď je ticho sme spokojní a užívame si len púhu prítomnosť toho druhého. Neviem mu odolať a stále by som ho bozkávala a hladkala, keby bolo po mojom. V Edinburghu mi nesmierne chýba a je to pre mňa niekedy priam nemožné prekonať. Niekoho tak veľmi ľúbite a nemôžete s ním/ňou byť… Je to najhoršie na svete 🙁
Tomasschen je môj fotograf, internet guru, model a bez neho by tento blog nebol. Za toľko mu vďačím.


Tomove dočasne farebné vlásky boli pre mňa ozaj super darček. Tešila som sa z nich ako malé decko, aj keď všetci ľudia na okolo sa tvárili, že sa im veľmi nepáčia. Použila som Directions odtiene: midnight blue, turquoise, rubine, violet a spring green. Odrasty som tam nechala naschvál, lebo Toma si chce nechať asi 2cm na ježka, keď toto ostrihá. Na fotkách sme na vernisáži Dominiky Žákovej, ktorá bola minulý týždeň v Kontakte.
BONUS

Toma + Red Pussy Zuz + Ivanushka Kašša

American Apparel nude mesh body
vintage acid wash denim pencil skirt
Juju Babe glitter heeled sandals HERE

Toma:
2nd hand frottee top
vintage basketball shorts

”The best love is the kind that awakens the soul and makes us reach for more, that plants a fire in our hearts and brings peace to our minds, and that’s what you’ve given me. That’s what I hope to give to you forever. I love you. I’ll be seeing you. Noah”
If you’re a bird, I’m a bird