I have my very own DISCO PANTS! From Primark and when I saw them (and the price £16, the genuine Americal Apparel disco pants are £75) I knew they had to be mine. Unfortunately, as it is very usual in Primark, they only had sizes like 16, 18, 20 (in other words: size million). I asked the shop assistant to undress the maiden (that’s how my grandma calls them), because she had 34’s on. He unceremoniously denied saying something about the highest manager only being able to do that since some health and safety rules were involved. Can’t imagine any, unless he meant he would get a kick in da ballz from the suddenly coming to life figurine for groping her… 😀 But at least he told me when they’re getting more pants, so I got up early that day and (at exactly 8:30 when it opens) went to get them, the only ones in shop. *BARGAIN OF THE HISTORY* Totally worth it, I love wearing them.
Mám DISCO PANTS, megaweee! Sú z Primarku a keď som ich uvidela a ich cenu (£16, pravé American Apparel disco pants stoja £75) tak som ich musela mať. Bohužiaľ, mali iba také tie Primarku veľmi typické veľkosti 44, 46, 48 atď. (Callan to volá ‘size million’). Opýtala som sa predavača, či nemôže vyzliecť pannu (tak ich moja babička volá), lebo tá mala práve moje 34 oblečené. Veľavýznamne odmietol, lebo to môže ževraj iba nejaký ich najvyšší manažér, lebo musí mať special training, lebo je to v health & safety pravidlách. Teda neviem si žiadne také H&S pravidlo predstaviť , jedine že by figurína ožila a kopla predavača pri zobliekaní medzi nohy za obchytkávanie… 😀 No ale aspoň mi povedal, kedy ich dostanú a ja som si privstala, presnejšie už na 8:30 (vtedy otvárajú) som bola v Primarku a uchmatla jedny jediné. *NÁKUP STOROČIA* Som šťastná, výborne sa nosia.

fur coat, black velvet off shoulder top, ring – vintage
disco pants – Primark
shoes – H&M Divided
crocodile sunglasses – Anna Dello Russo for H&M

Remember THIS pic? I’M IN A MAGAZINE!!!! In c-heads magazine, the whole ‘PARADISE’ issue HERE. Pics are by Kerry Lytwyn.

Pamätáte na TÚTO fotku? SOM V ČASÁKU!!!! V c-heads magazine, celé ‘PARADISE’ číslo TU. Fotky sú od Kerry Lytwyn.