Beware, my pretty skanks wearing bindis, of many people on the internet (well, generally Tumblr) who dedicate their blogs to naming and shaming (mostly) Westerners wearing bindis. You might be accused of cultural appropriation in a most negative sense and even called a RACIST. Therefore refrain from tagging your pictures with ‘bindi’, if you don’t want to end up like my photos did on similar blogs:
http://youarenotdesi.tumblr.com/
Some opinions on why you should not wear bindis HERE and a counter argument HERE.
Why do they mind so much? Gwen Stefani started wearing it in the 90s (almost 20 years ago!). It’s like calling out the South Asians wearing American blue jeans. Or as if Christians started setting up blogs hating the millions of people wearing crosses just for fashion 😀 Ditto Native American headpieces and Japanese kimonos. I find what they’re doing on those blogs hypocritical and old-fashioned. Peace (& chill) OUT, sisters!
Be beautiful with a sparkly forehead, open your third eye, educate yourself about bindis and appreciate Hindu culture for inventing them. I sure as well do! <3
Get bindis HERE and more Indian inspiration HERE


Pozor, moje krásne devky nosiace bindi, na veľa ľudí na internetoch (väčšinou na Tumblr), ktorí venujú svoje blogy menovaniu a haneniu (zväčša) západniarov nosiacich bindi. Môže sa vám stať, že budete obvinení z RASIZMU a asimilácie najhrubšieho a najnegatívnejšieho zrna. Teda sa vyvarujte tagovaniu svojich obrázkov ‘bindi’, ak nechcete skončiť na podobných blogoch:

http://youarenotdesi.tumblr.com/
TU je pár názorov, prečo nenosiť bindi. A TU je aj protiargument.
Prečo im to tak vadí? Gwen Stefani ich nosila ešte v 90-tych rokoch (skoro pred 20 rokmi!). Je to ako zvolanie Juhoázijcov a pýtanie sa prečo nosia Americké modré džínsy. Alebo keby tak teraz kresťania začali vytvárať nenávistné blogy, o všetkých tých miliónoch ľudí, ktorí nosia kríže len preto, lebo sú v móde 😀 Indiánske čelenky s perami a japonské kimoná detto. Zdá sa mi to pokrytecké a staromódne, čo robia. Peace (& chill) OUT, sisters!
Buďte krásni s trblietavým čelom, otvorte tretie oko, vzdelávajte sa o bindi, vážte si hinduistickú kultúru a ďakujte, že ich zaviedla! Ja to teda robím! <3
Zaobstarajte si bindi TU a viac indickej inšpirácie TU.

Na fotke je Agneska Vavrínová, jedna z dievčat, ktorým bindi svedčí najviac podľa mňa <3
/
The girl in the picture is Agneska Vavrínová, one of the girl who (according to me) bindi suits the most <3
Gwen Stefani wearing bindi in 1997
And of course Xena!
and Gabrielle!