Do you remember Kate Winslet in Eternal Sunshine of the Spotless Mind? Her boy called her Tangerine, because she had hair resembling my colour now. I mixed Directions colours: Coral Red and Daffodil to get this vivid orange. On my ends I used diluted Cerise. How do you like it? When the sun is shining I look like my head is on fire 😀 Go for it, if you’re brave enough! To have the same thing on your head the whole life is just boring, isn’t it? We’re young! I’m starting to take my hair as an accessory, it helps to define my style and character.
The jacket is from H&M trend and it reminds me of those embellished jackets by Balmain
A.D.O.R.E !
PS: I’m in Edinburgh, you will hear all about it soon.
Pamätáte sa na Kate Winslet v Eternal Sunshine of the Spotless Mind? Jej milý ju volal Tangerine (mandarínka), lebo mala takejto farby vlásky. Zmiešala som Directions farby Coral Red a Daffodil aby som dostala výraznú oranžovú. Na koncoch mám zriedenú Cerise. Ako sa vám páči? Vždy keď zasvieti slniečko vyzerám akoby mi horela hlava 😀 Choďte do toho, ak ste odvážni! Veď mať na hlave celý život to isté je nuda, nie? Sme mladí! Vlasy začínam brať ako vážny doplnok, niečo čo tiež definuje môj štýl a povahu.
Sako je z H&M trend a pripomína mi tie embellished jackets od Balmain. L.O.V.E ! Kabelču fifi pierko som kúpila až za 2e u Katy Sido v bazaari (ha! nabudúce by ste mali prísť) 🙂 Gate dotrhal medveď
PS: Už som v Edinburghu, čoskoro sa ozvem, škola začína.

embellished jacket – H&M trend
bra – H&M
shoes – ebay
mesh top, Levi’s shorts, feather clutch – 2nd hand